Hayatın İçinde Mimarlık: Bilimkurgu

hayatın içinde mimarlık: bilimkurgu

Hayatın İçinde Mimarlık: Bilimkurgu

Ubanista Dergi ve Akbank Sanat tarafından düzenlenen Hayatın İçinde Mimarlık söyleşiler serisinin 3. ayağı 13 Ocak Cuma, Beyoğlu Akbank Sanat’ta gerçekleştirilecek. Mimarlık ve Bilimkurgu konusunda Tevfik Uyar ve Devrim Kunter’in katılımı ile gerçekleşecek söyleşinin moderatörlüğünü Cenk Dereli yapacak.

Kurgu bilim yazınının evrenindeki binalar hayallerde nasılmış ve ne kadarı gelecekte gerçeğe yansımış? Bugüne dair geçmişte yazılmış bilim kurgu yazını ile günümüzün mimarisini kıyaslıyoruz.

Inception filminde harika bir şekilde bir araya getirilen mimarlık ve bilimkurgu konuları özü itibariyle hayal gücünün sınırlarını kurcalayan iki yaratıcı mecra. Mimarlık ve Bilimkurgu temalı bu söyleşide tasarım, kurgu ve yaratıcılık üçgeninde keyifli bir söyleşi gerçekleşecek gibi.

Mimarlık ve Bilimkurgu Katılımcıları

Tevfik Uyar
İTÜ’den Uçak Mühendisi olarak mezun oldu. İstanbul Kültür Üniversitesi’nden MBA derecesi aldı, aynı sahada doktora eğitimine devam etti. Aynı zamanda sosyolog olan Uyar, akademik ve entelektüel olarak insan davranışları, gelecek bilimi ve bilim felsefesiyle ilgileniyor. 2011 yılında Açık Bilimdergisinin kurucuları arasında yer aldı. Herkese Bilim Teknoloji ve Yalansavar adlı bilimsel mecralarda yazıyor. Kurucusu olduğu ENTROPOL aracılığıyla yenilikçi ve geleceğe dönük projelere katkı sağlamaya ve gelecek misyonuna sahip işletmelere destek olmaya çalışıyor.

Devrim Kunter
Devrim Kunter “Seyfettin Efendi” karakteriyle bilinen çizgi romancıdır. Çizgi romanlarıyla bir çok ödül almış, yurt içi ve yurt dışında bir çok sergilere katılmıştır. 2016 Haziran ayından beri Yabani isimli çizgi roman ve hikaye içerikli dergiyi çıkartmaktadır.