Plastiksiz Yaşam Mümkün: Plastiksiz Market

Plastiksiz Yaşam Mümkün: Plastiksiz Reyonlar

Plastiksiz yaşam mümkün diyen dünyanın ilk plastik içermeyen süpermarketi Amsterdam’da açıldı!

Plastiksiz yaşam deneyimi sunan, reyonlarındaki hiçbir üründe plastik ambalaj kullanmadan hazırlanan ilk süpermarket Hollanda’da açıldı.

Hollanda’da açılan bu market, plastik içermeyen bir ürün gamına sahip. 700’den fazla ürünü müşterilerine sunan market, sembolik bir çalışma gibi gözükse de, plastiksiz yaşamın mümkün olabileceğini gösteren sembolik bir çalışma.

Bu hareket İngiltere merkezli A Plastic Planet adlı organizasyonun bir projesi. A Plastik Planet plastiksiz bir hayatın mümkün olduğunu göstermek için, projeler ve lobi faliyetleri yapan bir organizasyon.

Hollanda’daki Ekoplaza isimli market, bu projenin en önemli destekçilerinden  oldu ve ve bu yıl sonuna kadar 74 şubesinde plastiksiz reyonları tamamlamayı hedeflediğini belirtti. Ekoplaza’nın ikinci plastiksiz mağazası Lahey’de Haziran 2018’de açılacak.

Ekoplaza’nın CEO’su Erik Does, : “Plastik ambalajlı ürünlerin plastik üretimini ve plastik kirliliğini tetiklediğini biliyoruz. Plastik içermeyen reyonların, plastik ambalajlara daha çevre dostu bir alternatif sunan, kompostlaştırılabilir biyomateryalleri test etmenin yenilikçi ve gerçekçi bir bir yolu olduğunu düşünüyoruz” dedi.

A Plastic Planet’in kurucularından Sian Sutherland, açılışın “plastik kirliliğe karşı küresel mücadele için bir dönüm noktası” olduğunu söyledi. “Onlarca yıldır alışveriş yapmak ve içmek için plastik olmadan yaşayamayacağımız ürünler satıldı. Plastik olmayan bir reyon, tüm bu sanrıları yanlışlıyor. Ayrıca, insanların plastik veya plastikten arınmış bir ürün satın almayla ilgili bir seçim yapacağı bir gelecek yaratmalıyız. Şu anda başka seçeneğimiz yok. ”