Tek Kullanımlık Plastikler ve Akdeniz Plastik Raporu

Tek Kullanımlık Plastikler

Tek kullanımlık plastikler kontrol edilemez bir şekilde tüketiliyor, devasa miktarlarda atıklar yaratıyor.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF Türkiye) geçtiğimiz ay “Akdeniz Plastik Raporu”‘nu yayımladı. Rapora göre Akdeniz’e en çok plastik atık Türkiye’den atılıyor, günde 144 ton! Yani günde yaklaşık 6 kamyon plastik, bizler tarafından Akdeniz’e dökülüyor! Raporun bir diğer dikkat çekici noktası, denizdeki kirliliğin neredeyse tamamı karasal kaynaklı plastiklerin, rüzgar gibi taşınma yöntemleri ile denize kendiliğinden taşınması ile oluştuğunun tespit edilmiş olması.

Akdeniz’deki Plastik Kirliliğinin Baş Sorumlusu: Türkiye!

WWF Türkiye, Akdeniz Plastik Raporu’nda aktarılan çarpıcı bulgulardan birkaçı

Bu duruma dur demenin tek yolu, davranışlarımızı değiştirmek; plastik servisi yapan işletmelerden bunu değiştirmelerini istemek!

Tek Kullanımlık Plastikler Vazgeçin

The Guardian’ın haberine göre, dünyanın en çok tercih edilen kahvecilerinden Starbucks plastik pipetleri 2020’ye kadar, kademeli olarak, tüm kafelerinden kaldıracak! ♻️♻️♻️

Peki sizin haftasonlarında uzun vakitler geçirdiğiniz, o çok sevdiğiniz minnoş favori cafe’niz plastik pipet kullanımından vazgeçmek için neyi bekliyor? Aşağıdaki instagram gönderisinin altına o çok sevdiğiniz cafe’leri etiketleyin ve plastik pipet kullanımını hemen durdurmalarını isteyin! “Sevdiğim o cafede uzun zaman geçirmeyi çok seviyorum, ancak dünyayı ve geleceği daha çok seviyorum”

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Sürdürülebilir Şeyler (@surdurulebilirseyler)’in paylaştığı bir gönderi ()