Plastik bardak kullanımı nasıl azaltılır?

tek kullanımlık plastik bardaklar nasıl azaltılır

Plastik bardaklar en çok kullanılan tek kullanımlık plastiklerden. Plastik bardak tüketimini nasıl azaltırız, basit bir davranış değişikliğiyle! 

Son 15-20 yılda tek kullanımlık plastiklerin sağladığı konformizm ile çok hızlı bir şekilde kullan – at alışkanlığına sahip olduk. WWF Türkiye’nin Tek Kullanımlık Plastikler ve Akdeniz Plastik Raporu’nda bu konformist alışkanlığın dünyamıza verdiği zararları net bir şekilde ortaya koydu.

Ofislerde en çok kullanılan tek kullanımlık plastikler, plastik (veya pet) bardaklar. Plastik bardaklar birkaç yudum su içmek içn 1 dakikadan daha az sürede çöpe dönüyor. Plastik bardaklar kişisel kullanım ürünleri olduğu için tekrar kullanılmaları sağlık açısından da uygun değil. Tezat olarak, ham maddesi petrol olan, plastik bardaklardan su içmek çok da sağlıklı sayılmaz.

Kişisel plastik bardak kullanımını azaltmak: Gelelim bu durumu kişisel olarak olarak nasıl düzeltebileceğimize.

Öncelikle bu durumun en nihayetinde basit bir davranış değişikliği projesi olduğunu unutmayın. Davranış değişiklikleri yavaş yavaş kazanılır. Herşeyin sihirli değnekle değişmesini beklemeyin. Karşılığında bir miktar da olsa emek vermeniz gerekecek.  

Eğer çantanızda bir termos var ise; kahveyi karton bardakta almazsınız, suyu tek kullanımlık plastik bardakta içmez, pet şişede su satın almazsınız bu kadar basit. 

Kişisel olarak yapılması gereken tek bir şey var. Çantada su için bir matara, çay / kahve için bir termos taşımak. Hatta su için ayrı çay / kahve için ayrı taşımanıza da pek gerek yok. Bir tane kahve termosu taşıyıp, suyu da bununla içebilirsiniz. Kahveyle / çayla suyu aynı anda içmeyeceğinizi varsayıyoruz 🙂

Bu durumu biraz daha ileri götürürsek, belki yakın zamana kadar elde at nalı gibi koca logolu karton kahve bardağı taşımak çok cool idi. Ancak günümüzde cool olan en önemli şey çevre dostu olmak! İleri aşamanın ikinci safhası ise, özellikle minimalist yaşam notlarında sıklıkla gördüğümüz, kendin yap mottosu. Sabah evden çıkmadan 5 dakikada hazırlayabileceğiniz kahve sayesinde termosunuzda dolu kahve ile yola çıkabilir, hem sabah iş / okul yolculuğunuzu daha keyifli hale getirebilir hem de sabahki kahve ücretinden tasarruf edebilirsiniz. 

Evden kahve termosu ile çıkma alışkanlığı bir süre sonra, ara sıra da olsa sabah kahvesini evde yapmayı getiriyor. Gün içinde de aynı termostan su / çay içerek ek sürekli porselen / cam bardak kirletmenize de engel olabilirsiniz. Gün içinde fazladan yıkanan 2-3 bardak, onlarca kişinin çalıştığı ofislerde ciddi bir su kullanımı, elektrik kullanımı ve deterjan kullanımı demek. Deterjanın atıksu ile uzaklaştırılıp su kaynaklarını kirletme riski de var.

Eğer sabah akşam eve bir de termos taşımak istemiyorsanız, bu da anlaşılabilir bir durum. Çünkü yalnızca bir bilgisayarın girebileceği ince çantalar kullananlar da hiç az değil. Bu durumda bir termosu ofisinizde bırakabilirsiniz. Ben tam olarak böyle yapıyorum, bir termos ofiste, bir termos evde; eğer o gün ofise termos götürmeyeceksem ofistekini kullanıyorum; ertesi gün bir tanesini eve geri götürüyorum, olay basitçe çözülüyor. Konu termos sayısına geldiyse şunu ekleyelim. Herşeyi modaya ve gösteriye çevirme derdi olan bir zaman dilimindeyiz. Dolayısıyla tek kullanımlık plastiklerden kaçalım derken evinizi şekilli şukullu termoslar cennetine de çevirmeyiniz. 1 termos işinizi görmek için yeterli olur, termoslar basit birer araçtır. Ayakkabı veya şal gibi bir moda enstrumanı muamelesi yapıp her güne farklı termosla gezmek gibi davranışlar, sürdürülebilirlik hikayesinin temeline zıt bir davranış biçimidir. 

Yeni bir termos satın alacaksanız bu konuda çalışma yapan kurumlara ek bir fayda da sağlayabilirsiniz; WWF Türkiye gibi derneklerin web sitelerinden veya mezun olduğunuz okulun hediyelik eşya dükkanından satın almanız, paranın tekrar çevreye veya eğitime dönmesini sağlar; faydayı katlar. 

Çay / kahve / limonata vb sıvı içecekleri uygun bir termostan içmek aynı zamanda plastik pipet kullanımının da önüne geçmemizi sağlıyor. Bu duruma ek, çantada bir termosla gezmek tek kullanımlık pet şişelerde satılan suyu almanızın da önüne geçer; hem tasarruf hem daha az atık oluşumu!

Son olarak starbucks, eğer kendi termosunuzla gelirseniz 50 Kuruşluk bir indirim de yapıyor. Başka indirim yapan kahveciye rastlamadım. Eğer bildiğiniz varsa, yorumlara ekleyebilirsiniz, biz de faydalanalım.